Jesteś alergikiem, masz katar sienny lub astmę? Tego musisz się dowiedzieć o objawach… w jamie ustnej
Opublikowano 1 czerwca 2021
Co ma wspólnego sezonowa alergia na pyłki roślin z chorobami jamy ustnej? Okazuje się, że bardzo wiele. Niektóre z jej objawów (np. zatkany nos) mogą mieć wpływ na kondycję zębów i dziąseł.
Setki gatunków traw, krzewów, drzew i zbóż wchodzą właśnie w okres najintensywniejszego pylenia. Dla alergików oznacza to jedno – nawrót sezonowych objawów uczulenia. Szacuje się, że każdego roku dotykają one nawet 40% Polaków. Te najpowszechniejsze to wodnisty katar, zatkany nos, ból zatok, kaszel, duszności i łzawienie. Niewiele osób jednak wie, że część z nich może mieć także wpływ na zdrowie zębów i dziąseł.
Suchość w jamie ustnej – od zatkanego nosa i leków
— Suchość jamy ustnej, czyli tzw. kserostomia, jest problemem, który alergików dotyka często. Towarzyszy ona zwykle zatkanemu nosowi i przewlekłemu katarowi siennemu, a wiąże się z nieustannym oddychaniem ustami. Problem pojawia się także jako skutek uboczny długofalowego przyjmowania leków antyhistaminowych, także tych dostępnych w aptece bez recepty. Leki te zaburzają bowiem czynność gruczołów ślinowych – mówi lek. stom. Ryszard Górkiewicz z Dentim Clinic Medicover w Bydgoszczy.
Niestety, zmniejszona ilość śliny w ustach nie wróży niczego dobrego.
— Zdrowa osoba powinna produkować od 0,75 do 1,5 litra śliny dziennie. Przy mniejszej ilości zaburzeniu ulega równowaga flory bakteryjnej. Ślina odpowiada bowiem za wypłukiwanie resztek jedzenia i groźnych bakterii próchnicowych, a także za wstępne trawienie jedzenia, w tym cukrów. Jest też odpowiedzialna za utrzymanie właściwego pH jamy ustnej, czyli na poziomie od 6,2 do 7,6. Z kolei zawarte w niej substancje, takie jak wapń, wodorowęglan czy fosforan neutralizują kwasy produkowane przez mikroorganizmy i pomagają odbudować szkliwo. Utrata tej naturalnej ochrony, spowodowana niższą podażą płynu, może przyczynić się do szybszego rozwoju próchnicy, ale także do powstania stanu zapalnego dziąseł – tłumaczy lekarz.
Co w takiej sytuacji może zrobić alergik? Dentyści zalecają wypijanie dziennie od 2 do 3 litrów niegazowanej wody o temperaturze pokojowej. Usta należałoby przepłukiwać wodą także minimum trzy razy w nocy tak, aby błona śluzowa była stale nawilżona. Z diety natomiast powinny zniknąć wszelkie słodzone napoje oraz alkohole. Niewskazane są też napoje z kofeiną, zwłaszcza kawa. Konieczne są także zmiany w higienie: alergik powinien myć zęby przynajmniej trzy razy dziennie, minimum 30 minut po posiłku i zawsze przez trzy minuty, używając do tego miękkiej szczoteczki i pasty z fluorem. Czynności higieniczne powinno dopełniać czyszczenie języka szpatułką oraz nitkowanie. Warto także włączyć bezalkoholowe płukanki antybakteryjne (przynajmniej dwa razy dziennie). Można też sięgnąć po płyny zawierające chlorheksydynę, która zwalcza drobnoustroje. Pomocne mogą okazać się również specjalne żele nawilżające dziąsła i spraye ze „sztuczną” śliną. Ulgę przynosi także nawilżanie powietrza.
Ból zębów i nadwrażliwość – winne zapchane zatoki
Suchość jamy ustnej nie jest jedynym problemem obserwowanym u alergików. Do rzadkości nie należą także nagłe bóle zębów.
— Zbierająca się w zatokach gęsta wydzielina, będąca skutkiem przewlekłego, alergicznego zapalenia zatok, może powodować ucisk na korzenie górnych zębów trzonowych oraz tkanki miękkie. Często towarzyszy temu ból zębów i dziąseł podczas nagryzania i żucia. Bywa także, że pojawia się nadwrażliwość. Cechą charakterystyczną dolegliwości jest natomiast ból twarzy, odczuwany przy zmianie pozycji z leżącej na siedzącą lub przy pochylaniu się. Źródłem jednak w tym przypadku nie są choroby jamy ustnej, a problemy z zatokami – mówi ekspert Dentim Clinic Medicover.
Jak sobie radzić w tej sytuacji? Jedynym rozwiązaniem jest odpowiednia terapia. Utrzymujący się ból wymaga konsultacji z laryngologiem lub alergologiem, a także z dentystą w celu diagnostyki różnicowej.
Nieprzyjemny zapach z ust – uwaga na krople i katar!
Innym problemem, który często dotyka alergików, jest nieprzyjemny zapach z ust (tzw. halitoza). Pojawia się on zwłaszcza u osób stosujących krople do nosa wysuszające błonę śluzową, a także u osób, które w związku z alergicznym, przewlekłym zapaleniem zatok lub silnym katarem siennym mają zatkany nos nawet przez kilka miesięcy.
— Ciągłe oddychanie przez usta, często z dużym wysiłkiem, powoduje suchość w jamie ustnej. Mniejsza ilość śliny, czyli naturalnego płynu antybakteryjnego, sprzyja namnażaniu się bakterii beztlenowych. To właśnie te drobnoustroje odpowiedzialne są za produkcję lotnych związków siarki, a dokładnie: siarkowodoru, który jest źródłem charakterystycznego zapachu porównywanego do zgniłych jaj. Ponadto bakterie beztlenowe rozkładają aminokwasy, chociażby do merkaptanu, co może powodować, że z ust będzie wydobywał się bardzo nieprzyjemny, mięsno-rybny zapach – przestrzega dr Górkiewicz.
Jak nie dać się halitozie przy zatkanym nosie?
Konieczna jest zmiana higieny. Ta powinna składać się z mycia zębów minimum trzy razy dziennie pastą z fluorem, przez przynajmniej trzy minuty, a także z nitkowania przestrzeni międzyzębowych, w których często zalega rozkładające się jedzenie. Dopełnieniem powinno być także usuwanie nalotu z języka specjalną skrobaczką – należy to robić zwłaszcza rano, kiedy nalot jest duży. Konieczne jest regularne stosowanie antybakteryjnych i bezalkoholowych płynów do płukania ust. Można także w domowych warunkach wykonać siedmiodniową terapię dowolną płukanką z chloroheksydyną (dostępną w aptece). Efekt przyniesie także stosowanie płynów zawierających chlorek cetylopirydyny. Jeśli alergik nie ma uczulenia na szałwię lub rumianek, można również sporządzić płukankę na bazie tych ziół. Kluczowe jest też częste przepłukiwanie ust wodą. Rekomenduje się wypijanie od 2 do 3 litrów wody dziennie. Dawkę płynów warto uzupełnić także o zieloną herbatę, która zawiera antybakteryjne polifenole. Można również sięgnąć po tabletki z cynkiem, które stosuje się przez ok. 2–3 tygodnie, tabletki zawierające kwas dehydroaskorbinowy lub chlorofil, a także tabletki z węglem aktywnym. Uzupełnieniem może być terapia probiotykami, które regulują florę bakteryjną. Przykry zapach zamaskują natomiast gumy bez cukru, ale z przeciwpróchnicowym ksylitolem. Warto także skonsultować się z dentystą i lekarzem rodzinnym. Halitoza może być objawem również innych schorzeń ogólnoustrojowych.
Zażywasz leki wziewne? Uważaj na Candida albicans!
Nie tylko bakterie stanowią zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej alergika, ale także grzyby. Ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej rośnie u osób, u których w parze z alergią i jej objawami idzie także astma alergiczna (atopowa).
— Osoby z astmą muszą regularnie przyjmować glikokortykosteroidy wziewne. Preparaty te, osiadając m.in. na języku, dziąsłach czy błonie śluzowej policzków, miejscowo osłabiają odporność. Jeśli towarzyszy temu dodatkowo suchość jamy ustnej, spowodowana kroplami do nosa, katarem, problemami z zatokami lub niewłaściwą higieną, szansa na pojawienie się grzybicy znacznie rośnie, zwłaszcza drożdżaków z rodziny Candida albicans – mówi dr Ryszard Górkiewicz.
– Rozwojowi infekcji towarzyszy kilka charakterystycznych symptomów. Przede wszystkim nasila się suchość w jamie ustnej, pojawia się biały nalot na języku lub podniebieniu. Chory odczuwa także pieczenie podczas jedzenia i przełykania, a wiele potraw ma dla niego gorzkawy smak. Infekcja może powodować też owrzodzenie jamy ustnej, ból dziąseł, języka i podniebienia oraz spękanie kącików ust. Pojawia się również nieprzyjemny zapach – wylicza ekspert.
Jak sobie radzić w tej sytuacji? Przede wszystkim nie można dopuścić do rozwoju grzybicy. Osoby stosujące sterydy wziewne po każdej dawce powinny dokładnie przepłukać jamę ustną wodą. Po zażyciu leku trzeba też umyć zęby, aby dokładnie wypłukać resztki proszku. Rekomenduje się picie dużej ilości płynów: od 2 do 3 litrów dziennie. Konieczne są zmiany nawyków żywieniowych. Do diety należy wprowadzić składniki lub suplementy zawierające m.in. witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminę C, cynk, żelazo i wapń. Warto także sięgnąć po probiotyki lub synbiotyki, zwłaszcza te skomponowane z kilku szczepów żywych kultur bakterii. Częściej sięgajmy też po naturalne metody, uzupełniając codzienne menu o kefiry, maślanki, jogurty lub kiszonki. Koniecznie natomiast należy odstawić produkty bogate w węglowodany, w tym cukry proste.
O EKSPERCIE
Lek. stom. Ryszard Górkiewicz - w 2012 roku z wyróżnieniem ukończył Gdański Uniwersytet Medyczny. Od tej pory nieustannie rozwija swoją wiedzę i umiejętności na międzynarodowych konferencjach. Jego głównym zainteresowaniem jest implantologia – dziedzina stomatologii, która pozwala przywrócić pacjentom dawny komfort życia. Doktor Górkiewicz jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz International Congress of Oral Implantologists.
O PLACÓWCE
Dentim Clinic Medicover jest dziś jednym z najnowocześniejszych ośrodków leczenia stomatologicznego na Śląsku. Centrum założone zostało w 2008 roku przez stomatologów Wojciecha i Katarzynę Fąferko, i od ponad 13 lat specjalizuje się w kompleksowym leczeniu w komfortowej i bezstresowej atmosferze, przyjaznej zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych pacjentów. Pracujący tu lekarze posiadają bogate doświadczenie zdobyte zarówno w kraju, jak i zagranicą poparte licznymi szkoleniami i dyplomami. W Dentim Clinic Medicover pacjenci mogą skorzystać m.in. z leczenia implantologicznego, ortodontycznego, zachowawczego, endodontycznego, z zakresu chirurgii stomatologicznej czy stomatologii dziecięcej. Dentim Clinic Medicover to dziś 3 placówki - dwie w Katowicach i jedna w Bydgoszczy. Dentim.pl
Źródło: Dentim Clinic Medicover
Tagi: Alergia, Alergia sezonowa, Zdrowie jamy ustnej
Zdjęcia do pobrania
Pliki do pobrania
Przypisane branże