Zagryzienie ogromnej kuli masy plastycznej u dentysty to wyzwanie dla wielu osób. Obecność masy w ustach nieraz powoduje odruch wymiotny, ból, może skutkować także chwilową nadwrażliwością. Problem z pobraniem wycisku najczęściej dentyści mają u dzieci i seniorów, a także u osób z chorobami dróg oddechowych np. alergią lub astmą.
Niestety jeszcze do niedawna bez pobrania wycisku niemożliwe było leczenie protetyczne, ortodontyczne czy implantologiczne. Zagryzienie specjalnej masy plastycznej było niezbędne, aby dentysta mógł stworzyć przestrzenną replikę uzębienia. Dzięki niej mógł wykonać tzw. model pozytywny i dopasować np. mosty protetyczne, korony czy licówki.
Od niedawna jednak odchodzi się od tego typu wycisków. Coraz częściej ich miejsce zastępują nowoczesne skanery wewnątrzustne iTero, które pobierają wycisk - z tym, że cyfrowy.
- Zamiast masy plastycznej dziś do pobrania wycisku używa się zaawansowanej komputerowej technologii obrazowania 3D, która jest nie tylko dokładniejsza, a co za tym idzie lepiej odwzorowuje wnętrze jamy ustnej, ale co równie ważne, eliminuje konieczność dość nieprzyjemnego pobierania wycisku w masie hydrokolidowej lub elastomerowej – mówi lek. dent. Kamil Stefański z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.
Do pobierania cyfrowego wycisku służy urządzenie składające się ze specjalnej końcówki z kamerą skanującą, która emituje światło lasera oraz komputera, do którego w czasie rzeczywistym przekazywany jest obraz. Obraz uzyskuje się wkładając końcówkę do ust i skanując poszczególne partie uzębienia. W ciągu 1 sekundy skaner wychwytuje aż 6000 kadrów, tworząc stopniowo na ekranie monitora kolorowy obraz 3D z wnętrza ust.
Skaner jest wstanie wychwycić aż 3,5 miliona punktów danych na każdy łuk zębowy. Skanowanie zajmuje około 3 minut. W tym czasie wykonuje się zdjęcia ukazujące ząb z każdej strony. - Jest to bardzo precyzyjny obraz, na którym możemy zobaczyć m.in. budowę struktur anatomicznych zębów i dziąseł, kształt zębów, skalę ubytków czy wady zgryzu. Co ważne, taki obraz możemy oglądać ze wszystkich strony, lepiej oceniając stan zdrowia jamy ustnej, a także dokładniej planując leczenie. Specjalny program komputerowy z kolei sygnalizuje nam miejsca, w których są ubytki – mówi dr Stefański.
Pobieranie cyfrowego wycisku trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesne. Mając tak stworzony model, dentyści mogą precyzyjniej projektować m.in. wypełnienia, mosty protetyczne (inlay, onlay), korony czy licówki. Cyfrowe obrazowanie znajduje także zastosowanie w planowaniu leczenia ortodontycznego (np. Invisalign) oraz w leczeniu implantologicznym.
- Dziś możemy na przykład zaplanować kształt nowego zęba z dokładnością do kilku mikronów. Dzięki temu jest on anatomicznie lepiej dopasowany do zgryzu i jego indywidualnych cech, ale także do pozostałych zębów. Mosty protetyczne, które powstają w oparciu o cyfrowe wyciski są z kolei znacznie szczelniejsze, a przez to są miej odczuwalne dla osób, które je noszą - mówi dr Stefański.
Ponadto, precyzyjne skanery 3D przyspieszając czas przygotowania planu leczenia ortodontycznego. Zeskanowane modele 3D zębów można od razu importować do nowoczesnych programów komputerowych przygotowanych dla projektowania leczenia ortodontycznego. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku aparatów nakładkowych, tzw. alignerów, (np. Invislaign). Modele w kilka sekund trafiają do wstępnej obróbki w USA, by jeszcze tego samego dnia lekarz mógł przystąpić do planowania leczenia dla pacjenta- dodaje.
Do tej pory na całym świecie skanery iTero wykonały już ponad 1,2 miliona skanów przed leczeniem protetycznym i implantologicznym oraz ponad 1,3 miliona skanów przed leczeniem ortodontycznym, z czego aż ponad 600 tys. dotyczyło leczenia z zastosowanie aparatu Invisalign.
***
Dentim Clinic to nowoczesny gabinet stomatologiczny w centrum Katowic, wyspecjalizowany w leczeniu implantologicznym oraz leczeniu ortodontycznym dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Swoim pacjentom pomaga zarówno w nagłych przypadkach, takich jak doskwierający ból zęba, jak również przy kompleksowej zmianie uśmiechu. Klinika dysponuje własną pracownią diagnostyczną z RTG i tomografią komputerową, natomiast niezwykle precyzyjne leczenie kanałowe wykonuje korzystając z najnowocześniejszych mikroskopów ZEISS. Specjalnością lekarzy Dentim Clinic jest również: stomatologia estetyczna, protetyka, chirurgia szczękowa, profilaktyka paradontozy oraz stomatologia zachowawcza, a także stomatologia dziecięca. Więcej: www.dentim.pl